Zespół interdyscyplinarny
Informacja dotycząca zakresu działań Zespołu Interdyscyplinarnego
Zespół Interdyscyplinarny to grupa osób – przedstawicieli instytucji pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.
Organizację pracy Zespołu reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz Regulamin Zespołu.
Do zadań powołanego Zespołu Interdyscyplinarnego należy realizacja działań określonych w gminnym programie przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej, a w szczególności:
-
integrowanie i koordynowanie działań podmiotów działających w obszarze pomocy dziecku i rodzinie oraz specjalistów działających w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej poprzez diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;
-
podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie: inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;
-
rozpowszechnianie w środowisku lokalnym informacji o instytucjach, osobach i możliwościach uzyskania pomocy;
-
inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc domową.
Zespół Interdyscyplinarny powołuje grupy diagnostyczno-pomocowe w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy domowej w indywidualnych przypadkach.
W skład grup diagnostyczno-pomocowych wchodzą przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia.
W skład grup diagnostyczno-pomocowych mogą wchodzić także kuratorzy sądowi, pedagodzy oraz przedstawiciele innych podmiotów, specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy domowej.
Zadaniem grup diagnostyczno-pomocowych jest opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy domowej, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
Prace w ramach grup diagnostyczno-pomocowych są prowadzone w zależności od potrzeb zgłaszanych przez Zespół Interdyscyplinarny lub wynikających z problemów występujących w indywidualnych przypadkach.
Po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty” rodziny objęte zostają 9-cio miesięcznym monitoringiem sytuacji rodzinnej
Informujemy, iż na terenie Szczebrzeszyna działa Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Szczebrzeszynie ul. Ogrodowa 14, 22-460 Szczebrzeszyn
tel. 84 6872958
oik.szczebrzeszyn@onet.pl
Bezpłatna pomoc dla osób z Powiatu Zamojskiego:
- Psychologiczna
- Pedagogiczna
- Socjalna
- Prawna
- Schronienie interwencyjne
Godziny pracy:
Poniedziałek 8.00-19.00
Wtorek 8.00-17.00
Środa 8.00-19.00
Czwartek 8.00-17.00
Piątek 8.00-17.00